חזרה

פונקציונאלי, בטיחותי ומסוגנן – עיצוב הבית בגיל השלישי

מאת מיה אור

להיות בגיל השלישי משמעו להירגע מהמרוץ האינטנסיבי של בית-ילדים-עבודה. להסתכל על החיים במבט מפוכח שמעניק הניסיון שנצבר, ואז להתרווח וליהנות מ״אזור נוחות״ חדש. זהו גם הזמן לעצב את הבית בהתאם לטייטל הגיל שנרכש בכבוד עם פריטי ריהוט שמשלבים פונקציונאליות מותאמת לצרכים, שימוש בטיחותי, נוחות מתבקשת ושיק מסוגנן ועדכני.

נוחות, פונקציונאליות והתאמה לצרכים הם ערכים ראשוניים בכל עיצוב פנים שהוא, וככל שמתקרבים לתקופת הגיל השלישי כך גם חשיבותם גדלה. אחרי הכול, מה שהיה מתאים ונוח שנים אחורה, כמו ״להיזרק״ על מרבץ רצפתי או לשקוע בתוך ספה נמוכה ועמוקה, כבר פחות נכון לגיל הנוכחי.

בשלב זה של החיים, אחרי שהילדים כבר בגרו ועזבו את הקן, יש שמעדיפים לעבור לדיור מוגן ויש שמעדיפים להישאר בביתם או בדירתם. בשני המקרים התאמה פונקציונאלית של החלל לצורכי הגיל היא מהלך מפוכח ומתבקש. פירושו של המהלך אינו ויתור חלילה על אסתטיקה או על שיק עדכני, אלא מתן דגש על עיצוב בית שנותן את הדעת לצרכים שעולים מהגיל, ובכלל זה צרכים בריאותיים. בתוך כך, לצד הקפדה על חלל עם מעברים רחבים ונוחים, פתחים גדולים בחדרים, או חדר רחצה מרווח ונגיש, בחירה מושכלת של פריטי ריהוט מתאימים היא משמעותית באותה מידה. בנוסף, אם עוברים לדירת דיור מוגן חשוב להתייחס גם למידות של האובייקטים, שכן שטחן של דירות אלה אינו גדול ויש להביא בחשבון התאמה לממדיה.