כוחו של עיצוב

הידוק הקשר

בשנים האחרונות המילה עיצוב הפכה שגורה בפי כל, משל היתה אוכל, מים או אדמה, ואין המושג מהווה סוד שמור ליודעי דבר.
כל בעל חנות, משרד קטן, דירה, בית פרטי ובודאי כשמדובר על מקום עבודה גדול – רוצה לעצב את המקום, להעניק לו אווירה ייחודית וליצור סביבה עם ריהוט משרדי בעל אופי ייחודי ואופייני.

עליית קרנו של העיצוב לסוגיו, לצד הפופולריות שלו, נובעת ממקורות רבים, החל באפשרות לייצור מאסיבי, המוני וזול באופן יחסי
של פריטים מסוגננים, כפי שקורה בסין, וכלה ברישות העולמי של מידע, שמעביר בקלות תמונות של סגנונות ומגמות מובילים בין מדינות. אולם סיבה נוספת גורמת לתפוצה הרחבה של העיצוב, והיא העובדה כי הופנמה החשיבות הטמונה בו, והכוח הרב שגלום בעיצוב – ובכוחו לגרום לשינוי. בוודאי כשמדובר בסביבת מגורים ביתית, ועל אחת כמה וכמה העניין הופך מהותי כשמדובר על סביבת עבודה ומשרד מעוצב: הקשר בין משרד מעוצב כהלכה ובהתאם לצרכים ולתנאי השטח, יגרום לעובדים בו להידוק תחושת השייכות באופן משמעותי, לשיפור מצב הרוח, לעלייה בתפוקה באופן יומיומי ונקשר להיבטים שונים ונוספים של העבודה במקום.

זה לא רק עניין של כסף

משרד שמעוצב באופן הרמוני ותואם ציפיות מחבר בין העובדים למקום, והופך את תחושת השייכות שלהם למשרד לחזקה במיוחד. אין זה עוד רק משרד שבאים אליו בבוקר על מנת לקבל בסוף החודש את המשכורת – עניין חשוב כשלעצמו, אך כשסביבת המשרד הופכת לבית שני, נינוח ומחבק, הרי שנוצרת תחושת שביעות רצון, לצד העלאת המחויבות למקום, ובהתאם התפוקה והמסירות היומיומיים של הצוות מתחזקים. עובדים לא ירצו לעזוב במהרה את מקום העבודה הנעים שלהם, גם אם יציעו להם משכורות גבוהות יותר.

היתרון העצום של עיצוב נכון הוא שאין הדבר בהכרח דורש השקעה כספית גבוהה – נברשות קריסטל וספות הדורות ומנוכרות הן לא הפיתרון הנכון תמיד לעיצוב שיהלום בין העובדים למקום.

השיטה היא התאמה כמו כפפה, ראשית לפי נתוני המשרד הפיזיים, דוגמת כמות האור הטבעי שנכנסת, גובה הקירות, רוחב החדרים, צבעים קיימים, אופי העבודה ועוד ושנית לפי הצרכים הפרטניים של המשרד ועובדיו, דוגמת מקום למנוחה, סביבה שתאפשר פריקת אנרגיה, מתחם לגירוי והשראה ועוד. אלו צריכים להיות משוקללים, רצוי בעזרת איש מקצוע, ו"להיתפר" למשרד כך שיהלמו אותו היטב.

טיפים יצירתיים

מרחב למפגש אקראי – צרו אזור פנימי או חיצוני, רצוי מרכזי שיהווה "צומת" דרכים רגלית בה נפגשים העובדים במהלך היום בדרכם לקפיטריה, לחדר הישיבות או לשירותים. בהתאם לגודל השטח, אפשר למקם בו כמה כורסאות, שולחן, דלפק עם כיסאות בר או רק מראה ומספר עבודות אמנות, העיקר שתהיה בו תחושה חמימה ומזמינה, ולו לשם מעבר חטוף. בזמן שהעובדים יחלפו במקום הם יחליפו מבטים, כמה מילים וגם חיוכים והקשרים האנושיים יתהדקו.

אור – חשיבות מהותית טמונה בנושא האור, הן הטבעי שנכנס פנימה דרך חלונות, והן המלאכותי שנוצר דרך מנורות. במדינות מתוקנות ישנו חוק המגדיר מינימום של חלון פר עובד בכל סביבת משרד. נסו גם אצלכם לאפשר לכמה שיותר עובדים לשבת בסביבה עם חלונות, לטובת האור והנוף שנכנסים דרכם. אל תחסמו את הפתחים עם וילונות אטומים ותריסים, תנו לאור הטבעי להיכנס פנימה. אפשר להנמיך קירות במשרדים פנימיים, ובכך לאפשר ליושבים בהם ליהנות מהאור שנכנס דרך חלונות רחוקים יותר. תאורה מלאכותית צריכה להיות בגווני צהוב חמים, שיוצרים תחושה נעימה ונינוחה, לעולם לא מסנוורת ותמיד כזו שתאפשר ולו בחלקה גם כוונון אישי.

מקום לביטוי – הכוונון האישי של האור הוא קצה אחד של נושא האדם הספציפי. נסו לאפשר לכל עובד כמה שיותר מקום לביטוי עצמי, לא רק בתחום המקצועי שבשגרת העבודה, אלא גם במרחב המחייה המשרדי שלו, הווה אומר התאמה אישית של הכיסא, מקום סולידי לתליית תמונות פרטיות, מקום נוח וזמין לאחסון חפצים ובמידת האפשר, גם בחירת גוונים אישית לסביבת הישיבה.

תרבות הפנאי בשגרת העבודה – אל תחששו משולחן פינג פונג שממוקם בלב המשרד, הוא לא יגרום לעובדים שלכם לזנוח לחלוטין את העכבר ולאחוז כל שעות העבודה במטקה. במקום זאת, הוא יכול לאפשר להם כמה רגעים של שחרור והכנסת אנדרנלין חיובי, ולפעמים רק מראה של אביזר המסמל "זמן איכות" כמו שולחן פינג פונג, והצצה חטופה עליו כשעוברים במסדרון, מעלה חיוך וגורם להרגשה טובה. שלבו, בהתאם לאפשרויות המקום והמשרד, אזורים שיתרמו ל"פנאי" של כמה רגעים גם באמצע יום עבודה, דוגמת פינת ספריה עם ספות ומדפים שיכילו לא רק ספרות מקצועית רלוונטית למשרד אלא גם מגזינים לשטיפת המוח לכמה רגעים, תערוכת אמנות מתחלפת ואפילו הליכון ספורטיבי.

היכנסו לעמוד הפייסבוק של פיטרו!